StudioClass TeacherTime
 Combo classes – preschool to 1st grade  
12-3 yr old combo class (Ballet and Jazz) *Must be potty trainedShelby ShepherdTuesday 1:15-1:45
12-3 yr old combo class (Ballet and Jazz) *Must be potty trainedSheryl OdellFriday 10:45-11:15
1Preschool combo class (Ballet and Tap)Shelby ShepherdTuesday 2:00-2:50
1Preschool combo class (Ballet and Tap)Natalie KnudsenThursday 10:00-10:50
1Preschool combo class (Ballet and Tap)Sheryl OdellFriday 11:30-12:20
3Kindergarten combo class (Ballet and Jazz)Shelby ShepherdTuesday 3:00-3:50
1Kindergarten combo class (Ballet and Jazz)Natalie KnudsenThursday 11:00-11:50
31st grade  combo (Ballet and Jazz)Natalie KnudsenThursday 5:30-6:30
11st grade  combo (Ballet and Jazz)Sheryl OdellFriday 3:00-4:00
 Ballet and Pointe Classes – 1st grade and older  
 *Pointe Classes must be taken with a technique class  
2Beginning A Shelby ShepherdTuesday 5:00-6:00
2Beginning BKaryn PetersonThursday 7:00-8:00
2Beginning C Karyn PetersonThursday 6:00-7:00
3Beginning DAlex HeyrendFriday 4:30-5:30
2Intermediate A1Alex HeyrendMonday 7:30-9:00
3Intermediate A2Alex HeyrendTuesday 6:00-7:30
2Intermediate B Alex HeyrendWednesday 8:00-9:30
1Intermediate CAlex HeyrendWednesday 6:30-8:00
3Intermediate DAlex HeyrendFriday 2:00-3:30
1Advanced A Day 1 (Must enroll in both Adv A ballet classes)Alex HeyrendWednesday 4:00-5:30
1Advanced A Day 2 (Must enroll in both Adv A ballet classes)Patrick CubbedgeThursday 4:30-6:00
1Advanced B/C Day 1 (Must enroll in both Adv B/C classes)Alex HeyrendTuesday 3:00-4:30
1Advanced B/C Day 2 (Must enroll in both Adv B/C classes)Patrick CubbedgeThursday 3:00-4:30
3*Pre-Pointe (by invitation only)Alex HeyrendFriday 3:30-4:30
1*Beginning Pointe Alex HeyrendWednesday 5:30-6:30
1*Int/Adv PointeAlex HeyrendTuesday 4:30-5:30
3Ballet Conditioning Intermediate/AdvancedAlex HeyrendFriday 1:00-2:00
 Jazz Classes – 1st grade and older  
2Beginning A Shelby ShepherdTuesday 4:00-5:00
1Beginning B1Sheryl OdellFriday 3:00-4:00
1Beginning B2Sheryl OdellFriday 4:00-5:00
2Beginning C 1Zoe BrandarisTuesday 7:00-8:00
3Beginning C2Natalie KnudsenThursday 4:30-5:30
2Beginning DKaryn PetersonThursday 5:00-6:00
2Intermediate A Zoe BrandarisThursday 8:00-9:30
3Intermediate BZoe BrandarisWednesday 5:30-7:00
2Intermediate B/CZoe BrandarisTuesday 8:00-9:30
3Intermediate CZoe BrandarisWednesday 4:00-5:30
1Intermediate DJen SpiegelhoffMonday 7:30-9:00
3Advanced AZoe BrandarisMonday 6:00-7:30
1Advanced B/CZoe BrandarisMonday 3:00-4:30
1Leaps and Turns IntermediatePatrick CubbedgeThursday 7:00-8:00
1Leaps and Turns AdvancedPatrick CubbedgeThursday 6:00-7:00
 Musical Theater, Tap, Hip Hop. Ballroom, Contemporary, Yoga  
3Yoga (14 and older, adults welcome)Ali BleazardSaturday 8am-9am
1Musical Theater (1st grade and older)Ali BleazardTuesday 8:30-9:30
2Tap 1 (1st grade and older)Derrick LouiziaMonday 6:00-6:30
2Tap 2 (teacher placement required)Derrick LouiziaTuesday 6:00-7:00
2Hip Hop Beginning (1st grade and older)Derrick LouiziaMonday 6:30-7:30
2Hip Hop Intermediate (teacher placement required)Derrick LouiziaMonday 5:00-6:00
3Hip Hop Advanced (teacher placement required)Derrick LouiziaTuesday 7:00-8:00
3Ballroom 1 (5th grade and older)KJ MillsWednesday 7:30-8:30
3Ballroom 2 (teacher placement required)KJ MillsWednesday 8:30-9:30
3Mondern/Contemporary Int (must be in Int level ballet or jazz class)Derrick LouiziaTuesday 4:00-5:00
3Modern/Contemporary Adv (must be in Adv level ballet or jazz class)Derrick LouiziaMonday 7:30-8:30
3Choreo/Improv Int (must be in int level ballet or jazz class)Derrick LouiziaTuesday 5:00-6:00
3Choreo/Improv Adv (must be in Adv level ballet or jazz class)Patrick CubbedgeThursday 8:00-9:00
 Acro/Tumbling (Kindergarten and older, except for preschool class)  
2Preschool Carly and ShayMonday 12:00-12:30
2Beginning A1 (kindergarten and older)Carly and ShayMonday 10:45-11:45
2Beginning A2 (kindergarten and older)Cori and CarlyFriday 3:30-4:30
2Beginning B  (kindergarten and older)Cori and CarlyFriday 1:30-2:30
2Intermediate ACori and Jen G.Wednesday 5:00-6:00
2Intermediate BCori and CarlyFriday 2:30-3:30
2Intermediate CCarly and Jen G.Wednesday 6:00-7:00
2Advanced A Cori and Jen G.Wednesday 4:00-5:00
 2Advanced A/BCarly and Jen G. Monday 4:00-5:00 



1
Competition Dance Teams (by audition only)

Envy



Sheryl Odell



Friday 1:30-3:00
1EmpowerKaryn PetersonTuedsay 7:00-8:30
1ExpressionKaryn PetersonTuesday 5:30-7:00
3EpicNatalie KnudsenThursday 6:30-8:00
1EdgeKaryn PetersonThursday 8:00-9:30
1EncoreZoe BrandarisWednesday 8:00-9:30
1ElevateJen SpiegelhoffMonday 6:00-7:30
3ExtremeZoe BrandarisMonday 4:30-6:00
1ElitesJen SpiegelhoffMonday 4:30-6:00

2020/2021 Schedule by Day

StudioClassTeacherTime
 MONDAY  
1Jazz Advanced B/CZoe BrandarisMonday 3:00-4:30
1ElitesJen SpiegelhoffMonday 4:30-6:00
1ElevateJen SpiegelhoffMonday 6:00-7:30
1Jazz Intermediate DJen SpiegelhoffMonday 7:30-9:00
2Tumbling Beginning A1 (kindergarten and older)Carly and ShayMonday 10:45-11:45
2Preschool Carly and ShayMonday 12:00-12:30
2Tumbling Advanced A/BCarly and Jen G.Monday 4:00-5:00
2 Hip Hop Intermediate (teacher placement required) Derrick Louizia Monday 5:00-6:00
2 Tap 1 (1st grade and older) Derrick Louizia Monday 6:00-6:30
2 Hip Hop Beginning (1st grade and older) Derrick Louizia Monday 6:30-7:30
2 Ballet Intermediate A1 Alex Heyrend Monday 7:30-9:00
3 Extreme Zoe Brandaris Monday 4:30-6:00
3 Jazz Advanced A Zoe Brandaris Monday 6:00-7:30
 3 Modern/Contemporary Adv (must be in Adv level ballet or jazz class)   Derrick Louizia   Monday 7:30-8:30


3
TUESDAY

2-3 yr old combo class (Ballet and Jazz) *Must be potty trained


Shelby Shepherd


Tuesday 1:15-1:45
3Preschool combo class (Ballet and Tap)Shelby ShepherdTuesday 2:00-2:50
3Kindergarten combo class (Ballet and Jazz)Shelby ShepherdTuesday 3:00-3:50
1Ballet Advanced B/C Day 1 (Must enroll in both Adv B/C classes)Alex HeyrendTuesday 3:00-4:30
1*Int/Adv PointeAlex HeyrendTuesday 4:30-5:30
1ExpressionKaryn PetersonTuesday 5:30-7:00
1EmpowerKaryn PetersonTuedsay 7:00-8:30
1Musical Theater (1st grade and older)Ali BleazardTuesday 8:30-9:30
2Jazz Beginning A Shelby ShepherdTuesday 4:00-5:00
2Ballet Beginning A Shelby ShepherdTuesday 5:00-6:00
2Tap 2 (teacher placement required)Derrick LouiziaTuesday 6:00-7:00
2Jazz Beginning C 1Zoe BrandarisTuesday 7:00-8:00
2Jazz Intermediate B/CZoe BrandarisTuesday 8:00-9:30
3Mondern/Contemporary Int (must be in Int level ballet or jazz class)Derrick LouiziaTuesday 4:00-5:00
3Choreo/Improv Int (must be in int level ballet or jazz class)Derrick LouiziaTuesday 5:00-6:00
3Ballet Intermediate A2Alex HeyrendTuesday 6:00-7:30
3Hip Hop Advanced (teacher placement required)Derrick LouiziaTuesday 7:00-8:00
 WEDNESDAY  
1Ballet Advanced A Day 1 (Must enroll in both Adv A ballet classes)Alex HeyrendWednesday 4:00-5:30
1*Beginning Pointe Alex HeyrendWednesday 5:30-6:30
1Ballet Intermediate CAlex HeyrendWednesday 6:30-8:00
1EncoreZoe BrandarisWednesday 8:00-9:30
2Tumbling Advanced A Cori and Jen G.Wednesday 4:00-5:00
2Tumbling Intermediate ACori and Jen G.Wednesday 5:00-6:00
2Tumbling Intermediate CCarly and Jen G.Wednesday 6:00-7:00
2Ballet Intermediate B Alex HeyrendWednesday 8:00-9:30
3Jazz Intermediate CZoe BrandarisWednesday 4:00-5:30
3Jazz Intermediate BZoe BrandarisWednesday 5:30-7:00
3Ballroom 1 (5th grade and older)KJ MillsWednesday 7:30-8:30
3Ballroom 2 (teacher placement required)KJ MillsWednesday 8:30-9:30
 THURSDAY  
1Preschool combo class (Ballet and Tap)Natalie KnudsenThursday 10:00-10:50
1Kindergarten combo class (Ballet and Jazz)Natalie KnudsenThursday 11:00-11:50
1Ballet Advanced B/C Day 2 (Must enroll in both Adv B/C classes)Patrick CubbedgeThursday 3:00-4:30
1Ballet Advanced A Day 2 (Must enroll in both Adv A ballet classes)Patrick CubbedgeThursday 4:30-6:00
1Leaps and Turns AdvancedPatrick CubbedgeThursday 6:00-7:00
1Leaps and Turns IntermediatePatrick CubbedgeThursday 7:00-8:00
1EdgeKaryn PetersonThursday 8:00-9:30
2Jazz Beginning DKaryn PetersonThursday 5:00-6:00
2Ballet Beginning C Karyn PetersonThursday 6:00-7:00
2Ballet Beginning BKaryn PetersonThursday 7:00-8:00
2Jazz Intermediate A Zoe BrandarisThursday 8:00-9:30
3Jazz Beginning C2Natalie KnudsenThursday 4:30-5:30
31st grade  combo (Ballet and Jazz)Natalie KnudsenThursday 5:30-6:30
3EpicNatalie KnudsenThursday 6:30-8:00
3Choreo/Improv Adv (must be in Adv level ballet or jazz class)Patrick CubbedgeThursday 8:00-9:00
 FRIDAY  
12-3 yr old combo class (Ballet and Jazz) *Must be potty trainedSheryl OdellFriday 10:45-11:15
1Preschool combo class (Ballet and Tap)Sheryl OdellFriday 11:30-12:20
1EnvySheryl OdellFriday 1:30-3:00
11st grade  combo (Ballet and Jazz)Sheryl OdellFriday 3:00-4:00
1Jazz Beginning B1Sheryl OdellFriday 3:00-4:00
1Jazz Beginning B2Sheryl OdellFriday 4:00-5:00
2Tumbling Beginning B  (kindergarten and older)Cori and CarlyFriday 1:30-2:30
2Intermediate BCori and CarlyFriday 2:30-3:30
2Tumbling Beginning A2 (kindergarten and older)Cori and CarlyFriday 3:30-4:30
3Ballet Conditioning Intermediate/AdvancedAlex HeyrendFriday 1:00-2:00
3Ballet Intermediate DAlex HeyrendFriday 2:00-3:30
3*Pre-Pointe (by invitation only)Alex HeyrendFriday 3:30-4:30
3Ballet Beginning DAlex HeyrendFriday 4:30-5:30